title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Co poradzić na złamany, uszczerbiony ząb?

  Co zrobić gdy nasz ząb uszczerbi się, ukruszy lub złamie? Przede wszystkim nie należy panikować. Złamany ząb, niezależnie od stopnia złamania, jest możliwy do wyleczenia. Pierwszym krokiem w tym celu powinna być wizyta u stomatologa. Szczerze polecamy doświadczonych stomatologów w Ząbkach, którzy absolutnie zawsze z chęcią pomogą we wszelkich sytuacjach zębowych. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe są szanse na pomyślne leczenie. Nieleczony ząb narażony jest nawet na całkowitą jego utratę, dlatego warto działać jak najszybciej.

  Powody uszczerbienia zęba


  Zęby mogą być uszkodzone na wiele przeróżnych sposobów i z wielu powodów. Od upadku (np. podczas sportów kontaktowych), przez niektóre pokarmy (np. twarde landrynki), aż po nagryzienie kolczyka znajdującego się w obrębie jamy ustnej, o czym była mowa w poprzednim artykule. Szkliwo, które pokrywa zęby, jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, niemniej jednak wciąż jest narażone na uszkodzenia. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na obniżenie wytrzymałości zęba jest próchnica, czy choroba okluzyjna.

  Sposoby na złamany ząb


  1. Bonding- zabieg odbudowy zębów za pomocą kompozytu. Sprawdzi się przy niewielkim pęknięciu zębów, przebarwieniach, ukruszonych lub zniekształconych, ale także jako wypełnienie tymczasowe.
  2. Licówki- cienkie płatki wykonane zazwyczaj z kompozytu lub porcelany. Mocuje się je z przodu zęba tak, aby stanowiły jego naturalne przedłużenie i zmieniły wygląd na bardziej estetyczny.
  3. Korony- stosowane gdy ząb jest wyjątkowo uszkodzony. Korony stomatologiczne są jedną z najczęstszych metod rekonstrukcji uzębienia. Koronę zakłada się na zęba, aby go wzmocnić, uchronić przed utratą, nadać pożądany kształt oraz zwiększyć jego estetykę.
  4. Leczenie kanałowe- czasami nawet w przypadku niewielkiego urazu zęba dochodzi do uszkodzenia miazgi, która jest żywą, silnie unerwioną częścią zęba. W takiej sytuacji uszkodzony ząb można poddać leczeniu endodontycznemu, które dosięga kanałów miazgi. W ten sposób unikniemy możliwych powikłań jak choćby rozwoju ropnia zęba czy zaniku kości.
  5. Implant stomatologiczny- najbardziej radykalne rozwiązanie odbudowy zębów, ale też najbardziej trwałe. W przypadku gdy ząb jest poważnie uszkodzony, np. złamanie, które rozciąga się poniżej widocznej linii dziąseł, jego leczenie może okazać się po prostu niemożliwe. Wtedy wymagane jest usunięcie zęba. Wtedy można go zastąpić implantem stomatologicznym, który stomatolog mocuje w kościach szczęki.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: