title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Lakowanie czy lakierowanie - co wybrać?

  Zabiegi lakowania i lakierowania zębów to popularne zabiegi profilaktyczne w stomatologii. Stosowane są często dla ochrony zębów mlecznych u dzieci. Który z nich lepiej chroni przed próchnicą? Walijscy naukowcy z Cardiff University School of Dentistry postanowili przeprowadzić badania na uczniach szkół podstawowych, aby się tego dowiedzieć. Czy trwające trzy lata doświadczenie rzuciło nowe światło na profilaktykę stomatologiczną?


  W badaniu wzięło udział ponad 1000 uczniów z 66 walijskich szkół podstawowych. Stan ich zębów sprawdzono przed rozpoczęciem badania, po roku jego trwania, pod dwóch latach oraz na zakończenie - czyli po trzech latach. Dzieci podzielono na dwie grupy - jedną z nich co pół roku poddawano lakierowaniu zębów, drugą - lakowaniu. W całym czasie trwania badania uczestniczyło ostatecznie 835 uczniów.


  Lakowanie czy lakierowanie - który zabieg profilaktyczny jest skuteczniejszy?


  Jakie były reultaty badania? Okazało się, ze po upływie trzech lat próchnicę miała ok. 1/5 dzieci. Wśród dzieci poddawanych lakowaniu próchnicę zdiagnozowano u 19,6% pacjentów, a w grupie "lakierowanej" - u 17,5%. Mogłoby wydawać się, że lakowanie jest wobec tego metodą mniej skuteczną, jednak badacze podkreślają, że nie można wyciągać podobnych wniosków, gdyż różnica jest zbyt mała. Warto jednak zauważyc, że obie metody zdołały uchronić ponad 4/5 dzieci przed próchnicą, zatem ich ogólna skuteczność została potwierdzona.


  Ząbki – zachęcamy do odwiedzenia dentysty

  W naszym gabinecie stomatologicznym w Ząbkach dostępne są obie powyższe formy profilaktyki. Zachęcamy do kontaktu i odwiedzin zarówno dorosłych, jak i małych pacjentów, którzy chcą uchronić swoje zęby przed próchnicą.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: