title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Jak fast-food może szkodzić zębom?

  Niezdrowe jedzenie typu fast-food odbija się niekorzystnie na kondycji całego organizmu. Częste jedzenie hamburgerów, hot-dogów, kebabów czy pizzy nie tylko grozi nadwagą i podwyższeniem poziomu złego cholesterolu (a w konsekwencji problemami z układem krążenia), ale może także w dużym stopniu szkodzić zębom. Dlatego też dentyści, na równi z lekarzami innych specjalizacji, odradzają spożywanie tego typu posiłków, a argumentują to następująco:

   

  • Wysoka zawartość cukru w posiłkach typu fast-food to ich podstawowa wada. Cukier, który osadza się na zębach wraz z resztkami jedzenia, jest pożywką dla bakterii próchnicowych.

  • Popijanie posiłków słodkimi napojami gazowanymi, np. colą, dodatkowo zwiększa ryzyko rozwinięcia się próchnicy.

  • Zwykle po szybkim posiłku na mieście nie ma możliwości umycia zębów – oczyszczenia ich z resztek jedzenia. Dlatego taka forma odżywiania się nie jest wskazana dla osób dbających o zdrowie jamy ustnej.

  • Fast-food składa się z produktów wysoko przetworzonych, a to oznacza, że jest w nim niska zawartość składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia zębów. Jak wiadomo, to co jemy i jak bogata jest nasza dieta wpływa na kondycję całego organizmu i wszystkich jego układów – także układu kostnego oraz zębów.

   

  Dentysta radzi: warto unikać fast-foodów

   

  Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka próchnicy jest zupełne wyeliminowanie posiłków typu fast-food ze swojego menu. Przy odrobinie zaangażowania zastąpić je można innymi, zdrowszymi i lżejszymi posiłkami, których przygotowanie wcale nie trwa długo. Jeśli natomiast zdarzy się konieczność zjedzenia czegoś "na szybko", warto:

  • popić posiłek wodą zamiast colą – ograniczając cukier i dodatkowo płucząc jamę ustną,

  • mieć przy sobie gumy do żucia, które pomogą pozbyć się resztek jedzenia i przywrócić odpowiednie pH w jamie ustnej (a najlepiej zadbać o możliwość umycia zębów po posiłku).

   

  Więcej porad na temat odżywiania się z korzyścią dla zębów z pewnością udzieli stomatolog podczas wizyty – zapraszamy do naszego gabinetu w Ząbkach!

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: