title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Pozbądź się tych nawyków i zadbaj o swoje zęby

  Uczymy małe dzieci tego, żeby nie obgryzały kredek, nie ssały kciuka i nie gryzły twardych przedmiotów, bo obawiamy się, że mogą zniszczyć sobie zęby lub wykrzywić zgryz. Okazuje się jednak, że sami – jako dorośli – także często mamy pewne niekorzystne nawyki. Z części z nich zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy ktoś zwróci nam na to uwagę. Jakich nawyków warto się pozbyć, by nie narażać swoich zębów na zniszczenie? Oto kilka z nich.

   

  • Obgryzanie paznokci – ten zwyczaj niestety wciąż jest dość powszechny. Może być jednak zagrożeniem dla naszych zębów i dziąseł, które łatwo jest w ten sposób zranić. Poza tym przenoszenie do jamy ustnej bakterii z pewnością nie sprzyja jej zdrowiu. Dlatego niewskazane jest także gryzienie ołówków, ssanie końcówek długopisów, dotykanie palcami ust i inne tego typu czynności, które wykonujemy machinalnie.

  • Podjadanie w łóżku – do oglądanego wieczorem filmu idealnie pasują słone przekąski – krakersy, chipsy czy popcorn. Wszystko jest w porządku, dopóki pamiętamy o tym, że zanim jeszcze ostatecznie położymy się spać, po takim podjadaniu koniecznie trzeba umyć zęby.

  • Otwieranie opakowań (np. foliowych, plastikowych) za pomocą zębów – lub inne formy "pomagania sobie" zębami, kiedy brakuje nam nożyczek (np. gdy chcemy przegryźć nitkę, taśmę klejącą, metkę). Uszkodzić zęby można w ten sposób w zaledwie sekundę, a z rezultatem zmagać się przez długi czas.

   

  Wyeliminowanie niekorzystnych nawyków i wyrobienie w to miejsce nowych, korzystnych (np. zwyczaj żucia gumy bez cukru, zwyczaj mycia zębów po każdym posiłku itd.) to najlepsza droga do tego, by zachować zdrowie i piękny wygląd zębów na długi czas.

   

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: