title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Czy można być uczulonym na pastę do zębów?

  Czy istnieje alergia na pastę do zębów? Niestety tak. Nie znaczy to jednak, że osoby, które na nią cierpią, muszą szukać innych form dbania o jamę ustną.

   

  W pastach do zębów jest wiele składników, które mogą uczulać. Reakcja alergiczna powstaje bardzo łatwo, gdyż błony śluzowe w jamie ustnej są wrażliwe na wszystkie substancje, które mają z nimi styczność. Występować może ona jednak nie tylko wewnątrz jamy ustnej, ale także na policzkach, brodzie czy szyi, a nawet na dłoniach lub innych częściach ciała. Objawem alergii może być też łzawienie i pieczenie oczu, a w najbardziej skrajnych przypadkach także problemy z oddychaniem.

   

  Co w paście może uczulać?

   

  Jedną z substancji, na którą można mieć alergię, jest fluor, który znajduje się w większości past do zębów. Jest on zbawienny dla naszych zębów, ponieważ chroni je przed powstawaniem próchnicy. Osoba uczulona na niego będzie musiała jednak poszukać past do zębów, w których składzie nie występuje ta substancja.

   

  Dużo częściej uczulają jednak różnorodne barwniki, aromaty czy środki spieniające pastę, które także wchodzą w skład większości tego typu produktów. Niektórzy mogą być też uczuleni na substancje wpływające na smak pasty – np. miętę, cynamon, eukaliptus, rumianek czy pokrzywę. Osoby te muszą być szczególnie ostrożne przy wybieraniu past do zębów i dokładnie zapoznawać się z ich składem.

   

  Co robić, gdy występuje reakcja alergiczna?

   

  W pierwszej kolejności oczywiście zmienić pastę. Jeśli wiemy, jaki jej składnik nas uczula, poszukajmy takiej, w której nie będziemy na niego narażeni. Jeśli natomiast wystąpiła reakcja alergiczna, a my nie wiemy, na którą substancję zawartą w paście, warto zgłosić się do lekarza. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na dzieci, które często połykają pastę do zębów, przez co ich reakcje alergiczne mogą się nasilać i być bardziej długotrwałe. Jeśli u dziecka po umyciu zębów występują problemy z żołądkiem czy nudności, przyczyną może być właśnie alergia.

   

  Stomatolog Ząbki – porady dla alergików

   

  O tym, jakich past szukać i jak rozpoznawać nieszkodliwy skład, warto zapytać lekarza dentystę. Zapraszamy do naszego gabinetu w Ząbkach, gdzie chętnie udzielimy przydatnych informacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: