title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Tajemnica lekarska – czy prawo ulegnie zmianie?

  W najbliższym czasie możliwe są zmiany w przepisach określających zakres tajemnicy lekarskiej. Czy wpłynie to na bezpieczeństwo pacjentów?

   

  Tajemnica lekarska

   

  Są nią objęte wszystkie informacje na temat pacjenta, które lekarz otrzymał podczas spotkań. Zawierają się tu także informacje o otoczeniu pacjenta (jego sytuacji zawodowej, domowej itd.), dzięki którym lekarz mógł np. zdiagnozować jego chorobę lub określić przyczyny jej powstania. Oczywiście same fakty na temat chorób i dolegliwości pacjenta są podstawową chronioną informacją. Podobnie jak i podjęte metody leczenia oraz stosowane w kuracji leki.

   

  Tajemnica lekarska obejmuje zarówno informacje uzyskane bezpośrednio od pacjenta, jak i od innych lekarzy (współpracujących przy leczeniu czy też zajmujących się pacjentem uprzednio). Lekarz nie może zdradzać żadnej z tych informacji osobom trzecim, z kilkoma jednak wyjątkami. Są bowiem sytuacje, kiedy tajemnica lekarska przestaje działać:

  • gdy zagraża to zdrowiu lub życiu pacjenta lub innych osób,

  • gdy badanie odbyło się z polecenia uprawnionych instytucji,

  • gdy pacjent sam wyrazi zgodę na ujawnienie informacji (w przypadku nieletnich zgodę wyraża opiekun); pacjent musi być jednak poinformowany o skutkach ujawnienia określonych informacji,

  • gdy jest to niezbędne dla celów naukowych,

  • gdy dolegliwości powstają w wyniku łamania praw człowieka (np. przemocy).

   

  Tajemnica zawodowa dotyczy wszystkich specjalności lekarskich, w tym również i stomatologów, a także wszystkich osób współpracujących z lekarzami – pielęgniarek, pracowników gabinetów/przychodni, osób zajmujących się dokumentacją medyczną itd.

   

  Czy nadejdą zmiany?

   

  Proponowana zmiana w przepisach ma umożliwić osobom bliskim wgląd w informacje o pacjencie. Środowisko lekarskie jest jednak przeciwne tym zmianom, gdyż obawia się ograniczenia prywatności i bezpieczeństwa pacjentów, a także spadku ich zaufania do lekarzy. Wielokrotnie zdarza się, że to właśnie przed bliskimi chorzy chcą utrzymać swoje dolegliwości w tajemnicy (zwłaszcza te intymne). Sprzeciw jest głośny, także wśród stomatologów. Czy jakiekolwiek zmiany wejdą zatem w życie? Okaże się to już w najbliższych miesiącach.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: