title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Nawyki szkodliwe dla zębów

  Niektóre niekontrolowane nawyki, które mamy, mogą być przyczyną pogarszania się stanu zębów. Jakie to nawyki i jak z nimi walczyć?

  Jednym z nich jest wkładanie palców do ust – obgryzanie paznokci, dotykanie warg, zębów itd. Czasem robi się to mimowolnie, zwłaszcza siedząc przy komputerze, czytając coś, licząc pieniądze itd. Warto jednak być świadomym, że w ten sposób przenosimy mnóstwo bakterii, które mogą prowadzić do powstawania infekcji w jamie ustnej, a w konsekwencji do problemów z zębami.

  Inny nawyk to podpieranie brody podczas pracy przy komputerze. Może on prowadzić do nieświadomego zgrzytania zębami, a w dalszej perspektywie do uszkodzenia szkliwa.

  Powinniśmy też pozbyć się nawyku używania zębów jako narzędzia – do odgryzania, przegryzania, otwierania czegoś, przytrzymywania (np. spinacza biurowego), gryzienia ołówka itd. Wystarczy chwila nieuwagi, a ząb może się ułamać, osłabić, uszkodzić. Mogą też zaszkodzić nam znajdujące się na różnych przedmiotach bakterie (jak wyżej). Warto także unikać wielogodzinnego żucia gumy, które – choć przez wielu jest traktowane jako mini-terapia antystresowa – może jednak doprowadzić do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego i dalszych problemów.  

   

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: